Sancar Uguryol

Sancar-Uguryol-CD•1964 Newyork doğumlu.

•1987 de PADI International College’dan Dalış Eğitmeni olarak mezun oldu. Profesyonel ileri eğitimine devam ederek 1993 te Medic First Aid Instructor, 1995 te IDC Staff Instructor ve Master Instructor seviyelerini aldı.

•1997 yılı itibari ile Course Director ve Medic First Aid Instructor Trainer seviyelerine yükseldi. 2003 yılında EFR(Emergency First Response) Instructor Trainer oldu. Halen Türkiye’de aktif olarak görev yapan 9 PADI Course Director ‘ünden biri. Arama Çıkartma Dalışı, Batık Dalışı, Bilimsel İnceleme Dalışı, Derin Dalış, Gece Dalışı, İlkyardım Oksijen Kullanımı, Kuru Elbise Dalışı, Navigasyon Dalışı, Sidemount Dalışı, Yarı Kapalı Devre-SCR- Dolphin, Ocean Reef Full Face Mask with Communication (Haberleşmeli) Tam Yüz Maske Dalışı üzerine Uzmanlık Eğitmen Yetiştiricisidir (PADI Speciality Ins. Trainer). 2000’in üstünde Dalıcı ve Tıbbi İlkyardımcı, 500’ün üstünde Dalış Lideri, Asistan Eğitmen, Uzmanlık Eğitmeni ve 700’e yakın Dalış Eğitmeni ve Tıbbi İlk Yardım Eğitmeni yetiştirdi. Bunların yanısıra Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu 2 Yıldız Eğitmen, TSSF Rehber Dalıcı, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü Profesyonel Sualtıadamı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü Amatör Denizci ve T.C. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Amatör Balıkçı belgelerine sahiptir.

•”Av Doğa ve Silah Dünyası”, “Yatch”, “Yatching Türkiye”, dergilerinde, yayın kurulu üyeliği ve yazarlık yaptı. Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi’nde görev aldı. Arkeolojik Sualtı Kalıntılarını Koruma Girişiminde aktif faaliyet yürütmektedir. “Hamtaşın Derinliklerden Zirveye Yolculuğu” adlı ekspedisyonun proje yöneticiliğini yapmıştır. Halen ülkemizde yürütülen doğa koruma araştırmalarına katılmakta olup Türkiye’deki yaban fungi ve flora yapısını arşivleyen Ormanın Hazineleri bloğunun kurucusudur. Doğada Besin Toplayıcılığı (Foraging) sertifikasına sahip olan ve Likya Yolu üzerine çalışmaları bulunan Sancar Uğuryol İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü mezunu olup, Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe Bölümü’nden tezli yükseklisans (MA) derecesine sahiptir.

•Avrupa Birliği Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında, T.C Avrupa Birliği Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi baş koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Uluslararası “Ege’den Karadeniz’e Kültürel Limanlar” sempozyumunda Türk heyetini temsilen “Antik Dalgıçlardan Günümüze Dalış Endüstrisi” adlı bildiriyi vermiştir. Bildiri sekiz ülke paydaşlı Avrupa Birliği Limen Projesinde yayın hakkı kazanarak İngilizce olarak Sempozyum Kitapçığında yer almıştır.

•Kurucusu olduğu Genç Dalış Pro Adaylara Destek Girişimi platformu ile dalış tutkusunu uluslararası geçerliliğe sahip bir kariyere dönüştürmek isteyen Üniversite Öğrencilerine yönelik burs programları düzenlemekte ve dalış sektörünün sürdürülebilir gelişmesi konularındaki girişimlere destek vermektedir.